sobota, 10 grudnia 2016

Jak dbać o włosy aby były piękne ? :)                                                                                                                   fot. Iza BellaZ niedowierzaniem patrzysz na zdjęcia pięknych fryzur, reklamy coraz to „lepszych” produktów, cudownych urządzeń, bądź przeglądasz strony z tysiącami porad jak tu upiększyć swoje włosy…
Albo zwyczajnie się zastanawiasz co zrobić, aby były zdrowe i pełne blasku, a przy tym  nie wydać fortuny na zmiany …

Z przyjemnością podzielę się z Tobą moimi sposobami pielęgnacji i odżywiania, które się u mnie i u moich znajomych sprawdziły. Jestem zwolenniczką, jak najbardziej naturalnych sposobów i produktów do naprawy kondycji włosów, co oczywiście nie skutkuje całkowitym odrzuceniem nowości technologicznych, naprawę lubię te, które nie szkodzą, tylko pomagają, ale o tym kiedy indziej…;)


Wiem z doświadczenia, że bardzo często wystarczy:

 • systematyczność,
 • zmiana destruktywnych nawyków,
 • wprowadzenie prostych środków pielęgnacji
 • zainteresowanie się tym, czego tak naprawdę nasze włosy potrzebują.

Odniosłam sukces w tym temacie, poprzez próby na setkach produktów, stosowałam też liczne metody ulepszania, naprawienia, bądź przyśpieszenia porostu włosa, dlatego z przyjemnością podzielę się z Tobą moją wiedzą. Wybrałam te kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji, które się u mnie i u znanych mi osób jak najbardziej sprawdziły.
Co dla mnie w ostatnich latach jest niezbędne, aby zachować zdrową i bujną czuprynę?:

 • olej kokosowy koszt to ok 20 zł wystarcza na jakieś 4 miesiące przy stosowaniu na długich włosach
 • maska naprawcza Ceramidowa  Ziaja, koszt to ok 5 zł za 200 ml (naprawdę !) a  wystarcza na ok. 3 miesiące używania przy długich włosach 2 razy w tygodniu.
 • szampon Jantar do włosów zniszczonych z bursztynu za ok. 10 zł mamy 330 ml, wystarcza na 3 miesiące przy myciu głowy co 2/3 dni. Czasem używam go zamiennie z szamponem z Figowym Ziaja, za ok. 7 zł za 500 ml (  uważam że jest świetny do wszystkich rodzajów włosów, na opakowaniu nie jest napisane że jest przeznaczony do normalnych, ale stosuje go do suchych i się sprawdza ).
 • delikatna szczotka ( najlepiej nieuszkadzająca struktury włosa ) np.: z delikatnego włosia albo po prostu Tangel Teezer, jak dla mnie rewelacja, nie ciągnie nawet przy długich i falowanych włosach, świetnie rozczesuje i jest miękka. Jej koszt to ok. 50 zł,  ja już  swoją cieszę się 2 lata i nie widzę żadnych uszkodzeń.Należy przede wszystkim określić jakiej kondycji jest nasz włos, wiadomo jak jest bardzo zniszczony to trzeba obciąć końcówki i mocno nawilżyć (np. olejowć). 


Rady w pigułce:

 •  Raz na miesiąc  zrób olejowanie całych włosów- odżywisz ich strukturę i wzmocnisz cebulki, gdy przy okazji zrobisz delikatny masaż opuszkami palców. Olej kokosowy jest prawdziwą bombą witaminową i rewitalizującą nie tylko włosy. Zanim nałożysz go na włosy, warto go rozetrzeć w dłoniach, następnie nakładać pasmo po paśmie, aby dokładnie rozprowadzić, ( nie obawiaj się przetłuszczania, wystarczy go dokładnie spłukać i zmyć szamponem) ten kokosowy eliksir warto trzymać na głowie kilka godzin, a jeżeli masz możliwość to zawiń włosy w delikatny ręcznik i idź w tym spać, można też nałożyć go na zniszczone końcówki kilka godzin przed myciem głowy a następnie dokładnie spłukać.
 •  Raz na miesiąc przetłuść włosy -> oczywiście nie w czasie jak masz imprezę czy w trakcie pracy/szkoły, tylko na wolny weekend, aby naturalne składniki które wydzielają nasze ciała mogły same zadbać o nasze włosy. Włosy się nie przetłuszczają tylko po to by nas wkurzać ;P  ale aby same się odżywić i naprawić uszkodzenia.
 • Maskę ceramidową (lub Twoją ulubioną nawilżająco/odbudowującą) wystarczy robić raz bądź dwa razy na tydzień J (gdy raz w miesiącu stosujesz olejowanie).
 • Szczotkuj włosy miękką szczotkągdy nie są mokre, czasem możesz  od dołu do góry z pochyloną głową pobudzi to cebulki i zrobi delikatny masaż.
 • Od czasu do czasu zrób masaż głowy (wpływa on nie tylko korzystnie na cebuli, ale także na lepsze ukrwienie głowy i skóry twarzy,  przyczynia się to do lepszego dotlenienia i rozprowadzenia większej ilości składników odżywczych i korzystnie na naszą cerę). Można go wykonać szczotką z miękkim włosiem bądź  opuszkami palców. Masować można  minutę lub dwie w zależności od potrzeby. Uwaga! Masażu nie można wykonywać gdy skóra jest podrażniona.
 • Staraj się spać w luźnym warkoczu albo koku, aby nie połamać czy po kudłacić włosów, mniej też się wtedy przetłuszczają.
 • Ogranicz używanie suszarki, a jak już musisz to susz chłodniejszym powietrzem, zmniejszy to uszkodzenia struktury włosa.
 • Nie wykręcaj włosów w ręcznik, to je łamie i przyczynia się do rozdwajania końcówek.
 • Gdy myjesz włosy nie szarp ich (mokre włosy mają otwarte łuski i szarpanie przyczynia się do ich uszkodzeń i rozdwajania).
 • Rozczesuj włosy na sucho bądź na wilgotno, wyjątek stanowią włosy kręcone, których rozczesywanie ma sucho skutkuje „ szopą ”.
 • Co kilka miesięcy podcinaj końcówkiuważam że najlepiej podcinać raz na 3 miesiące o 1 cm, przy mojej pielęgnacji to wystarcza, może się zdarzyć że przy używaniu ( prostownicy, suszarki, środków wysuszających) będziesz musiała podcinać częściej ale np. o 0,5 cm. Zależy to od tego w jaki sposób dbasz o pasma i na jakim etapie regeneracji jesteś. Na pewno trzeba podcinać na mokro ( nie powoduje takiego zgniatania czy rozdwajania ), nie podcinanie  kilka miesięcy powoduje pogłębienie rozdwojenia i osłabienie.


Są to tylko niektóre produkty, które działają zbawiennie od wewnątrz na nasz wygląd, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej [kliknij tutaj]

Wiadomo jeżeli Twoje pasma są w złym stanie, to daj sobie czas na ich regenerację, ale nie rezygnuj z dbania o siebie dlatego ze to wymaga poświęcenia, ( robienie maseczek czy olejowanie) czas i tak upłynie…

Najważniejsze to nawilżanie i zmiana dotychczasowych nawyków, które przyczyniają się do ich niszczenia (ograniczanie używania suszarki, wykręcania ręcznikiem, czesania na mokro, szarpania, używanie nieodpowiedniej szczotki, nawilżaj często, przede wszystkim gdy przebywasz w miejscach gdzie jest klimatyzacja na wysokich obrotach ;) no i oczywiście nie zapominaj o podcinaniu).

A Gdy raz na parę dni przegryziesz garstkę słonecznika, czy dyni ,albo posypiesz nimi sałatki to chyba nie stracisz zbyt dużo czasu :P A włosy Ci za to podziękują w postaci pięknego wyglądu :)

Prześlij komentarz